460. ROYAUME SASSANIDE, Ardashir III (628-630). pr. SUP (a. EF) € 150
460. ROYAUME SASSANIDE, Ardashir III (628-630), AR drahm, an 2, WYHC = Veh-az-Amid-Kavad. Göbl II/1, 226; Mitch., ACW, 1237-1238; Sell. 70 var. 4,16g Belle patine colorée. presque Superbe (about Extremely Fine)
€ 150